לפתור את הבעיה או להתמודד איתה ?

אחת הבעיות הנפוצות של מטפלים, בייחוד מטפלים בתחילת הדרך, היא שהם מציבים לעצמם outcome -יעד לתהליך שהם מלווים שהוא ״ לפתור את הבעיה״ של האדם שהם מלווים.

הגדרת outcome כ״פתרון הבעיה״ זו הגדרה שעלולה לפגע בתהליך הלווי,ביחסי האמון עם המטפל ועם התהליך, אכזבות ופגיעה בביטחון העצמי הן של המטפל והן של המטופל. תרצו או לא תרצו,עוד לא נולד המטפל שיכול להבטיח ריפוי. כלומר…נולד המטפל שמבטיח אבל זה לא בהכרח אומר שהוא יצלליח לעמוד מאחורי ההבטחה שלו.

אני יכולה להבין למה מטפלים מציבים outcome של פתרון בעיה, הרי אנשים מגיעים אלינו לקליניקה כדי לפתור בעיה מסויימת אז הגיוני שזה מה שנרצה עבורם ולמען האמת כמעט כל יועץ עסקי או מומחה שיווק מבקש מאיתנו המטפלים לדבר בשפה של הבטחות. לציין את הבעיות שאנחנו יכולים לפתור. ואם אפשר גם אחת ולתמיד ומהר.
העניין הוא שאנחנו לא יכולים להבטיח פתרון של אף בעיה!
בכל הקשור לעולם הטיפול האחריות על התוצאות נמצאת לא רק על המטפל ואיכויות העבודה שלו אלא גם על המטופל. על הקצב שלו. היכולת שלו לחשוף ולהחשף לתכנים מעולמו. היכולת שלו להטמיע תכנים חדשים, לתרגל, להתאמן.

אני לעולם לא מבטיחה לאנשים ריפוי
ואם נדמה לכם שאתם יכולים להבטיח ריפוי מכיון שליוויתם אנשים עם אותה בעיה בדיוק,הרי שכאן מקור הבעיה.

תזכרו, אנחנו לא מטפלים בבעיה אנחנו מטפלים באדם, ומתוך כך כל תהליך שונה לחלוטין גם אם כביכול יש לו את אותה כותרת ״ טיפול בחרדה״ ״ אכילה רגשית״ או קושי בפוריות״.

אחרי שנים של ניסיון בלווי אנשים בקליניקה אני מציעה לכם לייצר בקליניקה שלכם אאוטקום של ״התמודדות עם בעיה״ ולא של פתרון בעיה.
גם כי לפעמים עצם ההגדרה מוריד לחץ מהמטפל ומהמטופל ומאפשר לקחת אוויר לתוך התהליך ובייחוד כי לפעמים באמת לא נפתור בעיה אלא רק נתמודד איתה. וזה נהדר. יש בעיות שהעניין שלהם זה להיות בהתמודדות.


אם אתם רוצים תוכנית לווי שתיקח אתכם לצעד הבא וממש לפתוח קליניקה יש לי בדיוק את תוכנית הלווי בשבילכם

ואם אתם רוצים ללמוד את הכלים המדהימים של עולם אימון הרגשי, קורס חדש יוצא לדרך

אהבתם? שתפו!

פייסבוק
לינקדאין
דוא"ל
וואטסאפ

הצטרפו לניוזלטר!

אני מעלה המון תכנים חדשים כל הזמן,
מוזמנים להצטרף לניוזלטר שלי ולהשאר מעודנים תמיד!

אולי גם אלו יעניינו אותך...

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד

לפתור את הבעיה או להתמודד איתה ?