שיכנועים

יש כמה דברים משני חיים שלמדתי טוב טוב במסגרת היותי עצמאית בעלת עסק,מורה,ומטפלת ובאחד מהם אני אשמח לשתף אתכם עכשיו.
האמת..הלמידה הזאת משולבת לגמרי גם בהורות שלי ובזוגיות שלי כך שהעניין הזה יכול לעניין פה הרבה אנשים.
המון פעמים אנשיים שואלים אותי: ״איך את משכנעת..?״ איך את משכנעת להצטרף לקורס, איך את משכנעת להתחיל תהליך בקליניקה, ובקליניקה-איך את משכנעת אנשים לעשות/להגיד דברים.
(איך את משכנעת ילדים להיכנס למקלחת.. וכו וכו..)
אז הנה 5 מחשבות שיש לי לגבי שיכנוע שעושות לי את החיים נעימים יותר:

1. אני לא מנסה לשכנע את הלא משוכנעים. מכירים את חוק פארטו? חוק פארטו הוא הכלל המרתק שטוען ש- 20% מהעבודה שלנו מייצרת לנו 80% מהתוצרים. וגם להיפך, 80% מהעבודה שלנו מייצר לנו רק 20% מהתוצרים.
כששיחקתי קצת עם חוק פארטו הבנתי שלנסות לשכנע את הלא משוכנעים, את המתעקשים, את החכמולוגים, את אלה שרוצים להראות לי שהם צודקים זה פשוט ביזבוז אנרגיה. כמעט בכל כיתה שלימדתי יושב מישהו שמתעקש להראות לי שמה שלמדנו עכשיו לא עובד.
מכיון שכל מה שאני מלמדת עובר מבחן איכות על הבשר הפרטי שלי ואני מקפידה ללמד רק את מה שאני יודעת שעובד – אני לא נופלת למשחק הזה של ״בוא נשכנע אחד את השני״ אלא עוברת ישר לשלב הבא

2. חוק ה ״מה כן. ולא מה לא״. אחרי שהבנתי שיש לי פה עסק עם ״בלתי משוכנע״ שמבחינתו מה שאמרתי לא משכנע- אני מעבירה אצלו את הפוקוס ממה לא עובד לו, למה כן.אני בודקת מה מכל מה שאמרתי כן מקובל עליו ועל זה אני שמה את הפוקוס וגם מבקשת ממנו לקחת את מה שאמרתי ולתת את הגרסא הכי קרובה למה מבחינתו כן יעבוד.
לדוגמא: נגיד שלימדתי כלי מסויים ומישהו אומר לי שזה לא יעבוד. אני שואלת אותו :״ אף פעם זה לא יעבוד?״ ״יש מצבים שבהם זה כן יכול לעבוד״״מתי מבחינתך זה כן יכול לעבוד?״כשאני שואלת את השאלות ככה, אני גורמת למח שלו לחשוב על מה כן. ובזמן הזה המח נוטש קצת את ״לא״.

אם מישהו עונה לי :״ זה אף פעם לא יעבוד״ ולא מוכן לבדוק שום אופציה של ״מה כן״ אני עוברת לאופציה 3
3. כלל ה- ״ אוקי. אז לך זה כנראה באמת לא עובד״. אני פשוט מתמסרת ל״אי אפשר״ ומסכימה איתו. ״ צודק. אצלך זה כנראה לא עובד״ או ״ צודק, לך זה כנראה לא עוזר״.
כלל ה״אוקי.. לך זה לא עובד״ זה כלל מתוחכם. אבל! צריך לעשות אותו עם המון כבוד.
מצד אחד אני מכבדת את הדיעה של האדם שטוען שאצלו זה לא יעבוד. באמת מכבדת ולכן.. אני לא מנסה לשכנע. אני פשוט מתמסרת ל״אי אפשר ״ שלו. העניין הוא שבחלק מהמקרים, כשאנחנו מפסיקים לשכנע ומתמסרים ל״אי אפשר״ הדבר הזה מעיר את המח להיפתח בכל זאת.
יש שקוראים לזה פסיכולוגיה הפוכה. אני קוראת לזה פחד נטישה.
לדעתי המח מתעורר שם כי הוא מרגיש שויתרו עליו.
אני אגיד שוב את מה שאמרתי קודם- לשלב הזה באים עם הרבה כבוד. אמיתי. אף אחד לא יודע שום דבר. בטח לא אני. ולכן, אני לא משכנעת את מי שמשוכנע מאוד בצדקתו.

4. כלל ה״למה זה כדאי לך״. אווווו זה כלל חשוב מאוד מאוד מאוד!הרבה אנשים שמנסים לשכנע וזה לא מצליח להם לא שמים לב שכשהם מנסים הם מסבירים בהמון מילים יפות, טונים מסויימים, אריזות שונות ומשונות של שפת גוף למה הדבר הזה טוב להם, למשכנעים.
אם יש משהו שגורם לאנשים להקשיב ולהתמסר לשיכנוע זה להסביר מאוד ברור מה יוצא להם, המאזינים, מזה.
לא מה יוצא לי. רק מה יוצא להם!!
לכן, כשאנחנו מנסים לשכנע אנחנו צריכים לשים לב למה יוצא לנו מהפה.. ולא רק לאיך זה יוצא לנו מהפה.
ובהקשר הזה הנה עוד טיפ:
לא כל מה ששווה בעיניי, שווה בעיני אחרים. כדי לדבר על ״ מה יוצא לו מזה״ אני צריכה קודם להקשיב טוב טוב ולהבין מי נמצא מולי ומה הוא רוצה- כך יהיה לי קל יותר לכוון את ״מה יוצא לו מזה״.
כבר קרה לי שניסו למכור לי קורס והסבירו לי שתצא לי מזה קליניקה מלאה!! ולא בדקו שאני כבר באה עם קליניקה מלאה.
גם קרה לי שראיתי מישהו מנסה לשכנע עם ״ תהיה לך קליניקה מפוצצת עד השמיים״..כשמולו עמדה מטפלת שמה שחשוב לה יותר זה לא הרבה עבודה אלא דווקא. פחות.
בקיצור, כדי לשכנע צריך לדבר ממש מעט. להקשיב הרבה, לדבר מעט ומדוייק.

יש כאלה שמשכנעים גם עם הכיון הזה:
הם שמים את הפוקוס על כל הדברים הרעים שייקרו אם לא תשתכנע.
זו אסטרטגיית שיכנוע מוכרת קוראים לזה הפחדה.
יש מצבים מאוד מסויימים שאני משתמשת בזה. יש טכניקה מטורפת ומפחידה שאני משתמשת בה כדי להפחיד. (מי שמכיר.. דיקנס) ואני עושה את זה רק כשמישהו הסכים שאני אפחיד אותו קצת. בכללי, אני אעשה את כל מה שאני יכולה כדי לא להפחיד אנשים ובטח שאני לא אלחץ על הכפתורים האלה בשיחות מכירה. דרך אגב.. גם כשניסיתי למכור לבת שלי את עניין המקלחת שהיא לא רצתה ולחצתי על הכפתורים של ההפחדה זה לא עבד טוב..
עזבו יש מספיק פחד בעולם.. אל תיכנסו לנישה הזאת אם לא חייבים.

5. חוק ״ הכבוד״ הבלתי מעורער – אם לאדם שמולי לא יוצא משהו מהדבר שאני מציעה לוֿ , הדבר הנכון הוא לא לשכנע. גם אם אני מאוד רוצה להעביר אליו את מה שיש לי להעביר. גם אם אני מאוד רוצה למכור. אותו דבר לגבי- אם יש לו אינטרס לא להשתכנע. כשאני שמה את עניין הכבוד בראש הדברים אני אולי עושה פחות ״ מכירות״ אבל אני ישנה טוב יותר בלילה.

זה פוסט ארוך, ויש לי עוד הרבה מה להגיד,סיכמתי פה את את ה-5 המובילים שעלו לי לראש ובטח יהיה על זה פוסט המשך

מקווה שאהבתם, מקווה שלמדתם משהו שהרחבתם אופקים ומחשבה

אהבתם? שתפו!

פייסבוק
לינקדאין
דוא"ל
וואטסאפ

הצטרפו לניוזלטר!

אני מעלה המון תכנים חדשים כל הזמן,
מוזמנים להצטרף לניוזלטר שלי ולהשאר מעודנים תמיד!

אולי גם אלו יעניינו אותך...

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד

יש לי פודקאסט חדש!

מדברים על קליניקה

אני מזמינה אתכם לעבוד לעמוד הפודקאסט החדש שלי, לשאול אותי שאלות ולעקוב אחרי הפרקים החדשים שעולים.

האזנה נעימה!

שיכנועים

דילוג לתוכן