פחד מהצלחה

השבוע באחת מהקבוצות שאני חברה בהן אישה מסויימת ניסתה לברר אם התקיעות שהיא חווה היא בעצם פחד מהצלחה. או זה לפחות מה שאמר לה מי שניסה לעזור לה עד כה.  

אני יודעת, בשנים האחרונות יש טרנד מעניין לדבר על פחד מהצלחה והוא נפוץ במיוחד בארועים של התפתחות אישית שבה אנשים נמצאים כפסע לפני יציאה לדרך משמעותית , או שינוי גדול בחיים- ומשהו שם עוצר אותם ומשום מה מישהו חשב שהגיוני לאבחן את הפחד הזה כפחד מ.. הצלחה.  אז כדי לא להיות נחרצת באופן מיוחד אני אגיד שרק לדעתי האישית, פחד מהצלחה זה סיבון מילים… 

פחד מהצלחה זה בעצם פחד מכל מיני השלכות שיגיעו בעקבות הצלחה. והנה הפחדים  שאני פגשתי אצל אנשים בשנים שאני מלווה בדרך אל ההצלחה: 

-פחד מזה שאפגוש צרות עין של אנשים.   כל מיני נשמות טובות  שיהיה להם קשה עם זה שמצליח לי. 

-פחד מזה שעסק מצליח דורש הרבה זמן  ולא יהיה לי זמן לילדים. 

– פחד מזה שארוויח יותר מבעלי ואולי יהיו לזה השלכות על הזוגיות או על הביטחון העצמי שלו. 

– פחד מזה שאחרי הצלחה צריך לשמר אותה  וזה יהיה גם תובעני וגם יחשוף אותי להזדמנות להיכשל.. -פחד מזה שאני אתעייף ולא אוכל לחזור אחורה למי שהייתי לפני.

– פחד מלהחשף, פחד מביקורת. 

– פחד שאולי עשיתי טעות

– וגם פגשתי פחד די מכאיב שמלגלות שאני ממש נהדרת וביזבזתי 20 שנה כי לא ראיתי את זה בזמן, ולזה קוראים פחד מהחמצה או תחושת ביזבוז זמן. 

היריעה עוד רחבה, במכונת הכביסה שמכבסת את ״ פחד מהצלחה״ מתחבאים גם פרפקציוניזם, נטיה להלקאה עצמית וכל מיני אמונות של אמא ואבא שאנחנו ממשיכים לסחוב על עצמנו אפילו בלי לדעת.

בקיצור.. אחרי שנים שאני מלווה אנשים עם ״פחד מהצלחה״  זה תמיד נופל בסופו של דבר  על פחד ממשהו שההצלחה טומנת בחובה. 

ההצלחה עצמה לא מפחידה אלא רק משהו שמקופל בה. 

ועוד משהו- הפחדים האלה לא בהכרח מודעים. הם בתת המודע ובכמה שאלות קטנות אבל לא צפויות  מגלים אותם. למשל: 

״מה הדבר הכי גרוע שייקרה אם תצליחי?״  או: ״אם תצליחי לאיזה בעיה זה חושף אותך?״ או :  ״איזה מחירים נמצאים  שם בדרך  או אולי כשמגיעים לפסגה?״. 

 סדרה של שאלות מהסוג הזה ייגלו לך הכל  ויחסכו לך את הנסיון לפתור בעיה שלא קיימת ובזבוז בזמן שכדאי להשקיע בפתרון של הבעיות האמיתיות.  

בהצלחה 

אבל בלי פחד אה? 

אהבתם? שתפו!

פייסבוק
לינקדאין
דוא"ל
וואטסאפ

הצטרפו לניוזלטר!

אני מעלה המון תכנים חדשים כל הזמן,
מוזמנים להצטרף לניוזלטר שלי ולהשאר מעודנים תמיד!

אולי גם אלו יעניינו אותך...

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד

פחד מהצלחה

דילוג לתוכן