ילדים זה שמחה?

בשיעור הבוקר של הקורס השבועי לימדתי את החברים בכיתה את אחד המנגנונים החשובים  של המח שלנו, שחשוב אם לא קריטי להכיר כדי לשמור על שפיות.   הכללות.  
השיעור על הכללות הוא  שיעור  ענק שאפשר להעמיק בו בלי סוף   אבל אני אקח ממנו אנקדוטה אחת שלדעתי תעשה לכם  יופי של סדר בראש.. 

אז.. ילדים זה שמחה
אני לא חושבת שיש ישראלי אחד שלא מכיר את המשפט הזה וכנראה הוא אפילו מתנגן לכם עכשיו בראש עם הקול של ריטה…
כמי שמלווה מדי יום  את  עצמי  והורים אחרים אני יודעת להגיד לכם שההכללה הזאת ״ ילדים זה שמחה״ שרווחת בקלילות במחוזותינו היא מקור לעוגמת נפש , תחושת אשמה והרבה תיסבוכים שהורים חווים. 

ילדים זה שמחה 
תמיד??
יש רגעים שבהם ילדים לא מביאים שמחה? 
יש הורות שבה הילדים הביאו לא רק שמחה? 
יש הורות שבה ילדים לא הביאו שמחה בכלל? 

מה קורה לאמא צעירה  עייפה ומרוטה  שיושב לה בראש ״ ילדים זה שמחה״ והיא מרגישה רע עם עצמה שלא תמיד שמח לה? 
מה קורה עם הרגעים שבהם כל מה שבא לי זה שיעזבו אותי במנוחה ולא שמח לי בכלל עכשיו להיות אמא? 
אני שואלת, אבל אני יודעת גם לענותֿ. 
מה שקורה זה שמתחילות להתפתח תחושות של ריחוק,  של ״אם ילדים זה שמחה, ולי לא תמיד שמח, אז כנראה שמשהו בי לא כל כך טוב..  כנראה שמשהו אני לא עושה טוב..  אם אצל אחרים זה שמחה ושירים וריקודים ואצלי עכשיו ממש לא.. אז בטח משהו אצלי דפוק״.  

אחד הדברים הראשונים שאני עושה עם הורים לפעמים זה לתת להם את הלגיטמציה לזה שלא…  זה לא תמיד שמחה.    

ההכללה הזאת יחד עם הכללות  נוספות יוצרות גם את התחושה שאם  אנשים מבוגרים לא רוצים ילדים בכלל     משהו אצלם כנראה לא בסדר.  ופה אנחנו כבר ממש מגזימים.
שימו לב.. אני לא מדברת על זה שלא ראוי להגיד את דעתי… 
אני מדברת על זה שאנשים בינם לבין עצמם חושבים על שאם מישהו בחר לא להביא ילדים משהו בו לא בסדר.  כי ההכללה הזאת יושבת להם בראש.   ״ילדים זה שמחה״  אתה מפספס את השמחות הגדולות של החיים. 

ואם תרשו לי  לצאת רגע מ״ילדים זה שמחה״ – 
תואר זה חשוב.  צריך לעשות תואר   ( כן כן… ניגבתי איתו 800 פעם)
עבודה מסודרת זה חכם.  צריך לעבוד בעבודה מסודרת (כן כן… העפתי את עצמי ממקומות של סדר 5000 פעם.. רק כשמצאתי עבודה שיש בה גיון וריגוש הצלחתי להשאר) 
כולם מתחתנים .  (ובכן… והרבה גם מתגרשים..  אז אולי משהו שם לא מדייק) 
כולם מתחסנים  ( על זה אני בכלללל לא רוצה לפתוח שיחה) 
לקנות בית זה טוב  (  תלוי… אם זה  זה מכניס זוג צעיר למינוס שהוא לא יכול להתמודד איתו, ולסטרס מעורר מחלות קניית  בית הופכת להיות הדבר הכי גרוע שהם יכולים לעשות.   ואולי לקנות בית- אבל לא עכשיו. . לא כל עצה טובה לכל אחד)  
זוגיות זה הדבר הכי נפלא בעולם  ( ובכן…  מי רואה חתונמי? שנדבר מה קורה לביטחון של קארין כשהיא לא מזהה את המניפולציות של איתמר??  זוגיות לפעמים זה הדבר הכי שורט בעולם .) 
כל  הגברים רוצים רק משהו אחד..  כל הנשים רוצות רק משהו אחד 
כל הבלונדיניות.. 
אנשים הם.. 
ישראלים הם.. 
ילדים זה… 

השבוע כששאלתי בכיתה  אם ״ ילדים זה שמחה״ זה נכון תמיד ,אחד המשתתפים הרים גבה.  היה לו קשה  עם השאלה  שלי.   בחוויה שלו- ילדים זה שמחה  תמיד והוא היה מוכן להסביר לי למה זה ככה.    ופה , כמו שאני רואה את זה, נכנס העניין הכי מסוכן של הכללה.  
כשנדמה לנו שמה שאנחנו חווים זו האמת.  היחידה.  וככה זה אמור להיות. עבור כולם.  

אני חושבת  שכדאי לנו לשים לב להכללות שאנחנו עושים, להכללות שמנהלות לנו את החיים, להכללות שאנחנו מנחילים  או מפיצים לכל עבר.  ולו בגלל שלא כל דבר נכון לכל אחד, ובכל עת.  ולו בגלל שלאנשים יש את הזכות והחובה לבחון מה נכון להם, מה  באמת הם מרגישים ולא להרגיש שמשהו בהם לא בסדר  אם הם לא מתיישרים עם הכלל. 

זה נכון שכל אחד צריך לעבוד על חיזוק עמוד השדרה שלו כדי לחיות את חייו כמו שהוא רואה לנכון  ונוכח זה- 

כדי לחיות חיים של חיבור עצמי, של אהבה עצמית כדאי לזהות את ההכללות  שמנהלות לנו את החיים ולבדוק.. לפעמים כדאי  לפרק אותם.  

אהבתם? שתפו!

פייסבוק
לינקדאין
דוא"ל
וואטסאפ

הצטרפו לניוזלטר!

אני מעלה המון תכנים חדשים כל הזמן,
מוזמנים להצטרף לניוזלטר שלי ולהשאר מעודנים תמיד!

דילוג לתוכן